Kreş ve ilkokul çocuklarının eğitim amaçlı yaptıkları resimlerin sergilerinde olağanüstü bir hava vardır. Çok güzeldirler. Renk, biçim ve anlatım olarak o kadar zengindirler ki açılışlarda çocukların coşkuları bitmek bilmez. Ancak sergi bir gün sürerek kapanır.

 

             Atatürk’ün Türkiye Büyük Millet Meclisinin açıldığı günü çocuklara bayram olarak armağanının büyük bir anlamı vardır. Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyetinin temel ilkelerinin değiştirilmeye çalışıldığı bugünlerde 23 Nisan’ları anlamlı etkinliklerle kutlamak daha bir önem kazanmıştır.

Çocuk resmi, sanatçıların büyük bir kesimini ilgilendirmiştir. Ülkemizin yetiştirdiği önemli ressamlardan biri olan İsmail Altınok resim eğitimini hiç küçümsememiş, çocukları hep destekçi yaklaşımla resim yapmaya özendirmiştir. Büyüklerin, kendi deyişleri ile “Ben zaten çocukluktan itibaren resim yapamam” yaklaşımlarının doğru olmadığını belirtmiştir her zaman.

İsmail Altınok diyor ki;

“Okullarda yetişmekte olan gençlerimizin doğa vergisi biyolojik yeteneklerini geliştirebilmek ve onları geleceğin sanatçıları olarak hazırlayabilmek için de resim-iş eğitimi derslerinin yenilikler içinde sürdürülmesi gerekir. Çünkü bu  dersler, yalnızca küçük yaştaki çocukların gönlünü doyurmak için yaptırılmamakta, uygulama yoluyla sanatın çocuklara ve gençlere öğretilmesi için de yaptırılmaktadır.

Her çocuk az çok yeteneklidir. Özellikle bizim çocuklarımız çok yeteneklidirler. Bunu, küçük yaşlarda uluslararası çocuk sergilerinde sık sık kazandıkları ödüllerle de görmekteyiz. Ne var ki çocuklar büyüyünce sönüp gidiyorlar. Bunun çeşitli nedenleri olabilir, ama kanımızca birinci neden, çocuklarımıza sanatın bir bütün halinde öğretilmemesi, özellikle derslerde yeni ve uyarıcı deneyimlere gidilmemesidir.”

“Yeni Resim-İş Dersleri”

 

Bu anlayışla düzenlediğimiz Her Çocuk Resim Yapar, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında Çocukların Resim Sergisine tüm çocukları, ana babaları, öğretmenleri ve sanatseverleri bekliyoruz.

 

İsmail Altınok Sanat Merkezi                                    Yeni Umut Yayınları

       Mehmet Altınok                                                     Münevver Oğan

 

 

Yer      : İsmail Altınok Sanat Merkezi, Sağlık 2 Sokak 63/8  Kolej/Ankara

Açılış   : 22 Nisan 2015, 14:00 - 18:00

Tarih   : 22 Nisan 2015 - 30 Nisan 2015

Sergi hafta sonu dışında her gün 10:00 - 18:00 arasında gezilebilir.

Go to top